Żywica epoksydowa

Żywica epoksydowa to uniwersalny materiał, który można wykorzystać na posadzkę, meble lub w roli impregnatu do uszczelniania i utrwalania rozmaitych powierzchni. Podłogi z żywicy są trwałe, wytrzymałe i mają antypoślizgową powierzchnię, a meble wyglądają nietuzinkowo i są ciekawym akcentem w aranżacji wnętrza. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzują się żywice epoksydowe i gdzie mają zastosowanie.

Żywice epoksydowe są wykorzystywane m.in. w branży budowlanej, lotniczej, elektronicznej, w stoczniach oraz w jubilerstwie.

Czym jest żywica epoksydowa?

Stylowy stolik kawowy z drewna i żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa jest materiałem syntetycznym, który znajduje się w grupie polimerowych żywic syntetycznych. Mogą być jedno- lub dwuskładnikowe, a w ich składzie dominują przede wszystkim: polifenole (o pochodzeniu roślinnym) lub poliglikole oraz epichlorohydryny bądź oligomery (substancje utwardzające). Substancje dodawane do produkcji żywicy epoksydowej to także:

  • barwniki – np. biel tytanowa,
  • preparaty rozcieńczające – ftalany,
  • napełniacze – np. piach, kreda, talk.

Jest tworzywem sztucznym, które zależnie od masy cząsteczkowej ma strukturę lepką, płynną lub topliwego ciała stałego. Utwardzona żywica epoksydowa nie topi się, nie rozpuszcza i nie reaguje na działanie substancji chemicznych. Ma wysoką przyczepność do większości materiałów, jest odporna na wysokie temperatury i znacznie lżejsza w porównaniu np. z żywicą poliestrową. Jest wykorzystywana do klejenia, laminowania oraz zalewania impregnującego różnego typu powierzchni.

Zalety i właściwości żywic epoksydowych

Żywice epoksydowe mają uniwersalne zastosowanie. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Niełatwo zarysować ich powierzchnię i dobrze znoszą ściskanie i zgniatanie. Powierzchnia żywiczna jest twarda, wytrzymała i odporna na działanie wysokich temperatur.

W wielu wypadkach jest chemodporna. Nie traci swoich właściwości mimo działania np. olejów, smarów, roztworów soli czy kwasów. Jej zaletą jest też bardzo wysoka wodoszczelność, dzięki czemu sprawdza się jako materiał na posadzkę w garażu, piwnicy czy budynkach przemysłowych.

Wylewka żywiczna wygląda bardzo estetycznie – nie ma fug ani miejsc spoinowania, w których mogłyby osadzać się zabrudzenia. Jest łatwa w utrzymaniu czystości i można stosować pod nią system ogrzewania podłogowego. Atutem jest także szeroki wachlarz kolorów, który sprawia, że posadzkę łatwo dopasować do wnętrza w każdym stylu.

Wady żywicy epoksydowej

breloki z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. W kontakcie z chlorem, metanolem i węglowodorami zaczyna tracić swoją wytrzymałość i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Na jej właściwości negatywnie wpływa też długotrwały kontakt z promieniami ultrafioletowymi. W takich warunkach posadzka żywiczna zaczyna żółknąć, a na jej powierzchni pojawia się powłoka z pyłu.

Wadą jest także kwestia montażu. Ułożenie grubej i trwałej warstwy wymaga użycia profesjonalnych narzędzi oraz posiadania umiejętności związanych z rozprowadzaniem żywicy na posadzce. Aplikacja zbyt cienkiej warstwy sprawi, że pod wpływem intensywnego użytkowania, żywica z czasem zacznie się przecierać i pojawią się na niej nieestetyczne rysy.

Shopping Cart
Scroll to Top